B58035U9504M062
DigiKey Part Number
495-77400-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77400-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58035U9504M062
Description
CAP CER 0.5UF 900V 4SMD
Detailed Description
0.5 µF ±20% 900V Ceramic Capacitor Stacked SMD, 4 J-Lead
EDA/CAD Models
B58035U9504M062 Models
Category
Features
Low ESL (Stacked), High Temperature
Package / Case
Stacked SMD, 4 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.228" L x 0.289" W (5.80mm x 7.34mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Voltage - Rated
Lead Style
J-Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C