B66397Q0250K195
DigiKey Part Number
495-B66397Q0250K195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66397Q0250K195
Description
FERRITE CORE ETD 250NH N95
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N95 Ferrite Core ETD Type 2.354" (59.80mm) Length 0.870" (22.10mm) Width Diameter 0.870" (22.10mm) Height
EDA/CAD Models
B66397Q0250K195 Models
Category
Gap
Distributed Gapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.38
Series
Effective Length (le) mm
139.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
368.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
ETD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ETD 59 x 31 x 22
Material
N95
Height
0.870" (22.10mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH
Length
2.354" (59.80mm)
Tolerance
±10%
Width
0.870" (22.10mm)