B72205U2151K501
DigiKey Part Number
495-77199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205U2151K501
Description
VARISTOR 240V 800A DISC 5MM
Detailed Description
240 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
EDA/CAD Models
B72205U2151K501 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
7.5J
Capacitance @ Frequency
115 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V