B72207S0110K101
DigiKey Part Number
495-1402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0110K101
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 7MM
Detailed Description
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72207S0110K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
0.8J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2750 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V