B72207S0131K101
DigiKey Part Number
495-1406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0131K101
Description
VARISTOR 205V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72207S0131K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
9.5J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
245 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V