B72207S0140K101
DigiKey Part Number
495-1403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0140K101
Description
VARISTOR 22V 250A DISC 7MM
Detailed Description
22 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
EDA/CAD Models
B72207S0140K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
24.2 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
0.9J
Capacitance @ Frequency
2300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V