B72207S0151K101
DigiKey Part Number
495-1407-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0151K101
Description
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
240 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72207S0151K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
11J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V