B72207S0750K101
DigiKey Part Number
495-6485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0750K101
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72207S0750K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
5.9J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
430 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V