B72207S0750K111
DigiKey Part Number
495-6580-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6580-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0750K111
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
5.9J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
430 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V