B72214P2251K101
DigiKey Part Number
495-B72214P2251K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214P2251K101
Description
VARISTOR 390V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
390 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
B72214P2251K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
115J
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum AC Volts
250 V
Maximum DC Volts
270 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Min)
351 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Typ)
390 V