B72214P2421K101
DigiKey Part Number
495-B72214P2421K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214P2421K101
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
680 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
B72214P2421K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
190J
Capacitance @ Frequency
355 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V