B72220S0131K101
DigiKey Part Number
495-1414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0131K101
Description
VARISTOR 205V 8KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72220S0131K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
74J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1850 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V