B72220S0151K101
DigiKey Part Number
495-1416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0151K101
Description
VARISTOR 240V 8KA DISC 20MM
Detailed Description
240 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S0151K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Energy
85J
Capacitance @ Frequency
1550 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V