B72220S2301K101
DigiKey Part Number
495-1449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S2301K101
Description
VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
470 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S2301K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
250J
Capacitance @ Frequency
850 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V