B72314P2461K101
DigiKey Part Number
495-B72314P2461K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72314P2461K101
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
750 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
B72314P2461K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Energy
200J
Capacitance @ Frequency
320 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V