B72500T0140K060
DigiKey Part Number
495-2593-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2593-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2593-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72500T0140K060
Description
VARISTOR 22V 30A 0603
Detailed Description
22 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
B72500T0140K060 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
24.2 V
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.2J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
22 V