B72500T0140K060 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72500T0140K060 |
Description | VARISTOR 22V 30A 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72500T0140K060 Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 24.2 V |
Manufacturer TDK | Current - Surge 30 A |
Series | Energy 0.2J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 14 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 18 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 19.8 V | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 22 V |