B72510T0110K062
DigiKey Part Number
495-2596-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2596-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2596-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510T0110K062
Description
VARISTOR 18V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
B72510T0110K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
18 V