B72510T0110K062 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72510T0110K062 |
Description | VARISTOR 18V 120A 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72510T0110K062 Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 19.8 V |
Manufacturer TDK | Current - Surge 120 A |
Series | Energy 0.2J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 11 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 14 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 16.2 V | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 18 V |