B72520T0170K062
DigiKey Part Number
495-2601-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2601-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2601-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520T0170K062
Description
VARISTOR 27V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
B72520T0170K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
29.7 V
Current - Surge
200 A
Series
Energy
0.6J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
27 V