B72570D0120A060
DigiKey Part Number
495-3416-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-3416-1-ND - Cut Tape (CT)
495-3416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72570D0120A060
Description
VARISTOR 16V 20A 1003
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1003 (2508 Metric)
EDA/CAD Models
B72570D0120A060 Models
Category
Current - Surge
20 A
Capacitance @ Frequency
82 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
12 V
Package / Case
1003 (2508 Metric)
Varistor Voltage (Min)
16 V