B72590T0140L060
DigiKey Part Number
495-2592-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2592-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2592-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72590T0140L060
Description
VARISTOR 23.5V 20A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.5 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
B72590T0140L060 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
27.03 V
Current - Surge
20 A
Series
Energy
0.01J
Capacitance @ Frequency
47 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
19.98 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
23.5 V