B72660M0200K072
DigiKey Part Number
495-B72660M0200K072TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72660M0200K072CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72660M0200K072DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0200K072
Description
VARISTOR 33V 250A 4032
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
EDA/CAD Models
B72660M0200K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.3J
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
33 V