B81123C1102M000
DigiKey Part Number
495-1648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B81123C1102M000
Description
CAP FILM 1000PF 20% 500VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B81123C1102M000 Models
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Series
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
500V
Ratings
AEC-Q200, Y1
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C