B82801C0145A050
DigiKey Part Number
495-4441-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4441-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4441-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82801C0145A050
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 SMD
Detailed Description
1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 500kHz 0.28mOhm Primary, 400mOhm Secondary 1.4 mH Surface Mount
EDA/CAD Models
B82801C0145A050 Models
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
DC Resistance (DCR)
0.28mOhm Primary, 400mOhm Secondary
Size / Dimension
0.560" L x 0.530" W (14.22mm x 13.46mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Frequency Range
50kHz ~ 500kHz
Weight
0.011 lb (4.99 g)
Inductance
1.4 mH