FS1603-5000-AL
DigiKey Part Number
445-FS1603-5000-ALTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-FS1603-5000-ALCT-ND - Cut Tape (CT)
445-FS1603-5000-ALDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS1603-5000-AL
Description
TDK MPOL POWER MODULE, 5.0V
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 4.5V - 16V Input
Current - Output (Max)
3A
Series
Power (Watts)
15 W
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
16V
Size / Dimension
0.13" L x 0.13" W x 0.05" H (3.3mm x 3.3mm x 1.4mm)