TFM201610ALMA2R2MTAA
DigiKey Part Number
445-174576-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174576-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174576-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM201610ALMA2R2MTAA
Description
FIXED IND 2.2UH 1.9A 152 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Thin Film Inductor 1.9 A 152mOhm Max 0806 (2016 Metric) Soft Termination
EDA/CAD Models
TFM201610ALMA2R2MTAA Models
DC Resistance (DCR)
152mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Features
Soft Termination
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)