ANT-2.4-CW-RH-RPS
DigiKey Part Number
ANT-2.4-CW-RH-RPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-2.4-CW-RH-RPS
Description
RF ANT 2.4GHZ WHIP STR RP-SMA ML
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, Thread, Wi-Fi, Zigbee™ Whip, Straight RP-SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-2.4-CW-RH-RPS Models
Category
Antenna Type
Whip, Straight
VSWR
2
Gain
-0.9dBi
Termination
RP-SMA Male
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
1.063" (27.00mm)
Frequency (Center/Band)
2.4GHz
Frequency Range
2.39GHz ~ 2.49GHz