ANT-868-USP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taoglas Limited
In Stock: 8,791
Datasheet
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Chip Solder Surface Mount
MICROSPLATCH-ANTENNA
ANT-868-USP
DigiKey Part Number
ANT-868-USP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-868-USP
Description
RF ANT 868MHZ CHIP SOLDER SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-868-USP Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.9
Packaging
Tube
Gain
0.2dBi
Part Status
Obsolete
Termination
Solder
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.100" (2.54mm)
Frequency (Center/Band)
868MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
859MHz ~ 877MHz