BQ25101YFPR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BQ25101YFPR |
Description | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DSBGA |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BQ25101YFPR Models |
Category | Charge Current - Max 250mA |
Manufacturer Texas Instruments | Battery Pack Voltage 4.2V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Max) 6.45V |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ) |