INA300AQDGSRQ1
DigiKey Part Number
296-44721-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-44721-1-ND - Cut Tape (CT)
296-44721-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INA300AQDGSRQ1
Description
IC CURRENT SENSE 10VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sense Regulator High/Low-Side 10-VSSOP
EDA/CAD Models
INA300AQDGSRQ1 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Manufacturer
Texas Instruments
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q100
Surface Mount
Function
Current Sense
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Sensing Method
High/Low-Side
Supplier Device Package
10-VSSOP
Voltage - Input
2.7V ~ 5.5V