LM1085IS-3.3
DigiKey Part Number
LM1085IS-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1085IS-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM1085IS-3.3 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
27V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A