LM1085ISX-3.3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM1085ISX-3.3 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM1085ISX-3.3 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 72dB (120Hz) |
Part Status Obsolete | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Voltage - Input (Max) 27V | Supplier Device Package TO-263 (DDPAK-3) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 3A |