LM3671MFX-2.8/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM3671MFX-2.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM3671MFX-2.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM3671MFX-2.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3671MFX-2.8/NOPB
Description
IC REG BUCK 2.8V 600MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3671MFX-2.8/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
2.7V