LM43602PWPEVM
DigiKey Part Number
296-44307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM43602PWPEVM
Description
EVAL BOARD FOR LM43602
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM43602 SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3.5V ~ 36V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
500kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LM43602
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V