MUX36D04IRUMR
DigiKey Part Number
296-49100-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-49100-1-ND - Cut Tape (CT)
296-49100-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUX36D04IRUMR
Description
IC MUX DUAL 4:1 170OHM 16WQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 4:1 170Ohm 16-WQFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MUX36D04IRUMR Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
136ns, 75ns
Manufacturer
Texas Instruments
Charge Injection
0.3pC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
2.4pF, 4.3pF
Part Status
Active
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
40pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
4:1
Crosstalk
-96dB @ 1MHz
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
On-State Resistance (Max)
170Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
2.4Ohm
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad
Voltage - Supply, Single (V+)
10V ~ 36V
Supplier Device Package
16-WQFN (4x4)
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 18V