MUX36S16IPW
DigiKey Part Number
296-47644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUX36S16IPW
Description
IC MUX 16:1 170OHM 28TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 16:1 170Ohm 28-TSSOP
EDA/CAD Models
MUX36S16IPW Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
136ns, 78ns
Manufacturer
Texas Instruments
Charge Injection
0.31pC
Packaging
Tube
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
2.1pF, 11.1pF
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
16:1
Crosstalk
-100dB @ 1MHz
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
On-State Resistance (Max)
170Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm (Typ)
Package / Case
28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
10V ~ 36V
Supplier Device Package
28-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 18V