TPS62170EVM-627
DigiKey Part Number
296-37523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS62170EVM-627
Description
EVAL BOARD FOR TPS62170
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TPS62170 DCS-Control™ 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Voltage - Output
3.3V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output
500mA
Series
Voltage - Input
3.7V ~ 17V