TPS65150EVM-697
DigiKey Part Number
296-43190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS65150EVM-697
Description
EVAL BOARD FOR TPS65150
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TPS65150 - 3 Non-Isolated Outputs Special Purpose DC/DC, LCD Supply Evaluation Board
Category
Voltage - Input
1.8V ~ 6V
Manufacturer
Texas Instruments
Regulator Topology
Boost
Packaging
Box
Frequency - Switching
1.2MHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
Special Purpose DC/DC, LCD Supply
Utilized IC / Part
TPS65150
Outputs and Type
3 Non-Isolated Outputs
Base Product Number
Voltage - Output
15V, 30V, -2V