AC11503-100UF
DigiKey Part Number
5350-AC11503-100UF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC11503-100UF
Description
ANT BLE FPC HI EFF 20X19 MHF1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA 802.11b/g, Bluetooth, ISM, Wi-Fi, WLAN, ZigBee™ Flat Patch MHF1, U.FL Adhesive
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
The Antenna Company
VSWR
1.9
Packaging
Bag
Gain
3.6dBi
Part Status
Active
Power - Max
2 W
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, General ISM, WiFi
Features
Cable - 100mm
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Termination
MHF1, U.FL
Frequency (Center/Band)
2.45GHz
Mounting Type
Adhesive
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz
Height (Max)
0.011" (0.27mm)