LED50W-072-C0530
DigiKey Part Number
1121-1304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-072-C0530
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24-72V 530MA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
530mA 36 ~ 72V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED50W-072-C0530 Models
Category
Current - Output (Max)
530mA
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
38 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
88%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
36 ~ 72V