TEP 150-2412WI
DigiKey Part Number
1951-1268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 150-2412WI
Description
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 12.5A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 150-2412WI Models
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
150W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
3.86" L x 2.07" W x 1.41" H (98.0mm x 52.6mm x 35.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
12V