8Y-40.000MAAJ-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 8Y-40.000MAAJ-T |
Description | CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Load Capacitance 18pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -20°C ~ 70°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 40 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (2x1.6) |
Frequency Stability ±30ppm | Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
Frequency Tolerance ±30ppm | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |