169P84WEC1-038
DigiKey Part Number
169P84WEC1-038-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
169P84WEC1-038
Description
BREADBOARD GENERAL PURPOSE NPTH
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Breadboard, General Purpose Non-Plated Through Hole (NPTH) Pad Per Hole (Round) 0.1" (2.54mm) Grid
Category
Circuit Pattern
Pad Per Hole (Round)
Manufacturer
Vector Electronics
Hole Diameter
0.042" (1.07mm)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
17.00" L x 8.50" W (431.8mm x 215.9mm)
Part Status
Active
Board Thickness
0.038" (0.97mm)
Proto Board Type
Breadboard, General Purpose
Material
FR4 Epoxy Glass
Plating
Non-Plated Through Hole (NPTH)
Base Product Number
Pitch
0.1" (2.54mm) Grid