SFR2500004991FR500
DigiKey Part Number
56-SFR2500004991FR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-SFR2500004991FR500CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500004991FR500
Description
RES 4.99K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
4.99 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFR2500004991FR500 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)