TDPT16031003DUF
DigiKey Part Number
764-TDPT16031003DUF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDPT16031003DUF
Description
THIN FILM RES DUAL-IN-LINE THROU
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm ±0.5% 100mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Category
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Manufacturer
Vishay Dale Thin Film
Number of Pins
16
Series
Power Per Element
100mW
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Through Hole
Resistance (Ohms)
100k
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Tolerance
±0.5%
Supplier Device Package
16-DIP
Number of Resistors
8
Size / Dimension
0.755" L x 0.250" W (19.18mm x 6.35mm)
Resistor Matching Ratio
±0.1%
Height - Seated (Max)
0.190" (4.83mm)