CMF502K4900FHEB
DigiKey Part Number
CMF2.49KQFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CMF2.49KQFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF502K4900FHEB
Description
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Detailed Description
2.49 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF502K4900FHEB Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)