CRCW0402511KFKED
DigiKey Part Number
541-511KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-511KLCT-ND - Cut Tape (CT)
541-511KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0402511KFKED
Description
RES 511K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
511 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0402511KFKED Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)