RCWE0805R150FKEA
DigiKey Part Number
541-2729-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2729-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2729-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE0805R150FKEA
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCWE0805R150FKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)