1.5KE39A-E3/54 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE39A-E3/54 |
Description | TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53.9V Clamp 27.8A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.8A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33.3V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 37.1V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.9V |